Invited groups |
2014High Desert Challenge 2014 Results - High Desert Invite
Published by
Website:Click here Results by: Finished Results Licensed to Finished Results - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/5/2014
High Desert Challenge - 4/5/2014
Finished Results
www.finishedresults.com
Mens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Elijah Lilly 10 Cajon 11.77
2 Johnny Lomelli 10 Cajon 12.00
3 Aaron Ortega 9 Cajon 12.20
4 Christian Hutton 10 Oak Hills 12.25
5 Greg Sprague 10 Apple Valley 12.34
6 Robert Smith 10 Serrano 12.38
7 Nicolas Wilson 9 Cajon 12.41
7 Nick Jackson 10 Serrano 12.41
9 Edward Killpatrick 10 Cajon 12.44
10 Jordan Afolayan 9 Oak Hills 12.54
11 Kyle Tran 10 Academy of Academic 12.56
12 Nathan Aguilera 10 Serrano 12.72
13 Maddy Jackson 10 Sultana 12.74
14 Brendan Weigle 9 Serrano 12.83
15 Quevon Jones 10 Silverado 12.85
16 Guillermo Lievano 9 Granite Hills 12.85
17 Weedee Vault 10 Oak Hills 13.01
18 Lucio Munoz 10 Summit Leadership Ac 13.16
19 Darell Bonner 10 Hesperia 13.29
20 Brian Ward 9 Sultana 13.34
21 Tristan Mortimer 10 Apple Valley 13.38
22 John Stever 10 Serrano 13.45
23 Anthony Langarica 9 Hesperia 13.51
24 Sho Watanabe 9 Hesperia 13.65
25 Schyler Brodie 9 Serrano 13.66
26 Edward Hwang 9 Serrano 13.73
27 Victor Rodriguez 9 Apple Valley 13.74
28 Adam Stevenson 10 Granite Hills 13.77
29 Robert Flores 9 Academy of Academic 13.82
30 Dylan Boone 9 Sultana 13.84
31 Isaiah Ginorio 9 Silverado 13.95
32 Hector Covarrubias 10 Summit Leadership Ac 14.06
33 Ivan Resendes 10 Summit Leadership Ac 14.11
34 Brendan Holm 9 Serrano 14.20
35 Rolfy Torres 9 Hesperia 14.27
36 Chandon Bickley 9 Excelsior Education 14.33
37 Vaun Hopson 10 Granite Hills 14.43
38 Chris Hoover 9 Serrano 14.51
39 Sehyun Hwang 10 Serrano 14.55
40 Omran Saddi 10 Apple Valley 14.58
41 Joey Lewis 9 Serrano 14.71
42 Oscar Fuentes 9 Apple Valley 14.81
43 Michael Moore 9 Sultana 15.13
Mens 200 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Christian Hutton 10 Oak Hills 24.22
2 Elijah Lilly 10 Cajon 24.73
3 Giovonni Daniel 10 Cajon 25.03
4 Aaron Ortega 9 Cajon 25.05
5 Greg Sprague 10 Apple Valley 25.13
6 Nick Jackson 10 Serrano 25.34
7 Chris Larue 10 Apple Valley 25.35
8 Nathan Aguilera 10 Serrano 25.50
9 Nicolas Wilson 9 Cajon 25.60
10 Jordan Afolayan 9 Oak Hills 25.60
11 Brendan Weigle 9 Serrano 25.84
12 Jonathan Reyes 10 Sultana 26.03
13 Tyrone Gasaway 10 Cajon 26.08
14 Carlos Huerta 9 Serrano 26.42
15 John Stever 10 Serrano 26.88
16 Derek Punaro 10 Academy of Academic 26.95
17 Gavin Macdonald 9 Serrano 26.99
18 Denfield Walter 9 Oak Hills 27.12
19 Schyler Brodie 9 Serrano 27.32
20 Lucio Munoz 10 Summit Leadership Ac 27.44
21 Javante Hoze 9 Sultana 27.56
22 James Lewis 10 Academy of Academic 27.63
23 Lijean Goodlow 10 Hesperia 27.64
24 Christian Navarrete 10 Oak Hills 27.83
25 Ivan Resendes 10 Summit Leadership Ac 28.27
26 Dylan Boone 9 Sultana 28.32
27 Victor Rodriguez 9 Apple Valley 28.32
28 Krystiano Maldonado 9 Serrano 28.64
29 Hector Covarrubias 10 Summit Leadership Ac 28.64
30 Ralph Lluch 9 Granite Hills 28.70
31 Eldar Anderson 10 Serrano 28.70
32 Edward Hwang 9 Serrano 28.88
33 Adam Stevenson 10 Granite Hills 29.00
34 Chris Hoover 9 Serrano 29.08
35 Brendan Holm 9 Serrano 29.45
36 Jacob Ruffalo 9 Serrano 29.52
37 Vaun Hopson 10 Granite Hills 29.69
38 Omran Saddi 10 Apple Valley 29.89
39 Christopher Lang 9 Oak Hills 30.01
40 Richard Arellano 9 Granite Hills 30.27
41 Vino Blanchette 9 Sultana 32.53
Mens 400 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Chance Griffin 10 Serrano 54.95
2 Chris Larue 10 Apple Valley 55.89
3 Shaden Burke 10 Sultana 56.30
4 Jonathan Reyes 10 Sultana 56.92
5 Carlos Huerta 9 Serrano 58.02
6 Giovonni Daniel 10 Cajon 58.04
7 Guillermo Lievano 9 Granite Hills 58.15
8 Calvin Polintan 10 Serrano 59.48
9 Miguel Rivera 10 Oak Hills 59.51
10 Gavin Macdonald 9 Serrano 1:00.34
11 Lucio Munoz 10 Summit Leadership Ac 1:00.51
12 Kade Lucas 10 Oak Hills 1:00.74
13 Csavion Harring 9 Silverado 1:00.82
14 Eric Doswell 10 Cajon 1:00.92
15 Josue Roman 10 Cajon 1:01.03
16 Ivan Resendes 10 Summit Leadership Ac 1:02.16
17 James Lewis 10 Academy of Academic 1:02.65
18 Esteban Hernandez 10 Oak Hills 1:03.36
19 Krystiano Maldonado 9 Serrano 1:04.00
20 Derek Punaro 10 Academy of Academic 1:04.25
21 Sehyun Hwang 10 Serrano 1:04.63
22 Hector Covarrubias 10 Summit Leadership Ac 1:04.70
23 Richard Arellano 9 Granite Hills 1:04.99
24 Robert Flores 9 Academy of Academic 1:05.47
25 Robert Brooks 9 Oak Hills 1:05.77
26 Christopher Lang 9 Oak Hills 1:07.24
Mens 800 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Chance Griffin 10 Serrano 2:15.77
2 Nigel Doering 9 Granite Hills 2:16.77
3 Shaden Burke 10 Sultana 2:17.85
4 Wesley Bird 10 Sultana 2:18.04
5 Joey Dalton 10 Cajon 2:18.18
6 Garrett Miranda 10 Hesperia 2:18.84
7 Jhavahn Holston 9 Serrano 2:19.49
8 Paul Roman 9 Sultana 2:20.50
9 Devin Barnes 10 Serrano 2:22.44
10 Calvin Polintan 10 Serrano 2:22.67
11 Jonathan Calentti 10 Serrano 2:22.85
12 Adam Nichols 9 Granite Hills 2:22.88
13 Tony Gamboa 10 Oak Hills 2:23.16
14 Matthew Brower 9 Excelsior Education 2:24.67
15 Wesley Andrews 9 Cajon 2:24.92
16 Aidon Olvara 10 Apple Valley 2:25.30
17 Nathaniel Wong 9 Granite Hills 2:26.05
18 Roy Vasquez 10 Silverado 2:27.67
19 Brad Wright 10 Excelsior Education 2:27.84
20 Hector Covarrubias 10 Summit Leadership Ac 2:29.19
21 Kristian Oatman 9 Silverado 2:29.29
22 Drake Perez 10 Cajon 2:30.19
23 Esteban Hernandez 10 Oak Hills 2:31.68
24 Kevin Salgado 9 Oak Hills 2:31.85
25 Luis Alvarado 9 Hesperia 2:33.40
26 Csavion Harring 9 Silverado 2:33.76
27 Miguel Rivera 10 Oak Hills 2:37.42
28 Steve Figueroa 10 Hesperia 2:38.22
29 Alasdair Mackenzie 9 Serrano 2:45.74
30 Homero Orozco 10 Cajon 2:47.19
31 Jason Hernandez 10 Academy of Academic 2:48.73
32 Sergio Arroyo 9 Hesperia 2:49.96
33 Casey Hillers 10 Academy of Academic 2:50.16
34 Kaleb Nolen 9 Excelsior Education 2:52.80
35 Steven Taylor 10 Cajon 2:55.46
36 Christian Garcia 10 Oak Hills 3:11.79
Mens 1600 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Alex Larue 10 Apple Valley 4:48.90
2 Jhavahn Holston 9 Serrano 4:52.81
3 Daniel Solis 10 Apple Valley 4:54.30
4 Devin Barnes 10 Serrano 4:55.94
5 Garrett Miranda 10 Hesperia 4:56.17
6 Dallas Shreeve 10 Apple Valley 5:00.47
7 Manuel Ramirez 9 Sultana 5:05.75
8 Wesley Bird 10 Sultana 5:06.97
9 Nigel Doering 9 Granite Hills 5:09.87
10 Homero Orozco 10 Cajon 5:11.54
11 Paul Roman 9 Sultana 5:12.79
12 Matthew Brower 9 Excelsior Education 5:15.76
13 Alasdair Mackenzie 9 Serrano 5:16.26
14 Lucio Munoz 10 Summit Leadership Ac 5:17.09
15 Jonathan Calentti 10 Serrano 5:19.19
16 Adam Nichols 9 Granite Hills 5:20.48
17 Nathaniel Wong 9 Granite Hills 5:22.33
18 Roy Vasquez 10 Silverado 5:25.54
19 Kristian Oatman 9 Silverado 5:26.23
20 Hector Covarrubias 10 Summit Leadership Ac 5:29.07
21 Ivan Correa 9 Oak Hills 5:29.83
22 Brad Wright 10 Excelsior Education 5:31.05
23 Tony Gamboa 10 Oak Hills 5:33.04
24 Kevin Salgado 9 Oak Hills 5:34.26
25 Edgar Gastelum 10 Cajon 5:35.61
26 Wyatt O'Hara 9 Apple Valley 5:35.70
27 Joey Dalton 10 Cajon 5:37.18
28 Steven Taylor 10 Cajon 5:41.81
29 Casey Hillers 10 Academy of Academic 5:51.05
30 Luis Alvarado 9 Hesperia 5:51.15
31 Ivan Resendes 10 Summit Leadership Ac 5:53.67
32 Gerardo Reyes 10 Apple Valley 5:55.11
33 Nicholas Hale 10 Oak Hills 6:01.02
34 Semaj Davis 10 Cajon 6:07.42
35 Kaleb Nolen 9 Excelsior Education 6:08.45
36 Thomas Bateman 9 Apple Valley 6:08.73
37 Sergio Arroyo 9 Hesperia 6:10.33
38 Jason Hernandez 10 Academy of Academic 6:14.40
39 Uriel Mercado 9 Sultana 6:39.14
Mens 3200 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Alex Larue 10 Apple Valley 10:31.41
2 Devin Barnes 10 Serrano 10:35.79
3 Garrett Miranda 10 Hesperia 10:37.35
4 Manuel Ramirez 9 Sultana 10:46.47
5 Daniel Solis 10 Apple Valley 10:59.42
6 Dallas Shreeve 10 Apple Valley 11:18.51
7 Joey Dalton 10 Cajon 11:29.92
8 Matthew Brower 9 Excelsior Education 11:44.18
9 Paul Roman 9 Sultana 11:44.65
10 Nicholas Hale 10 Oak Hills 11:52.66
11 Jonathan Calentti 10 Serrano 11:54.00
12 Ivan Correa 9 Oak Hills 12:05.59
13 Alexander Williams 9 Apple Valley 12:06.18
14 Edgar Gastelum 10 Cajon 12:08.17
15 Moises Villalobos 9 Sultana 12:13.79
16 Kevin Salgado 9 Oak Hills 12:40.47
17 Wyatt O'Hara 9 Apple Valley 12:45.69
18 Steve Figueroa 10 Hesperia 12:49.11
19 Gerardo Reyes 10 Apple Valley 12:53.97
20 Bladimir Herrera 9 Cajon 13:03.32
21 Joseph Malaro 10 Cajon 13:04.81
22 Brad Wright 10 Excelsior Education 13:15.26
23 Casey Hillers 10 Academy of Academic 13:16.59
24 Thomas Bateman 9 Apple Valley 13:35.29
25 Jason Hernandez 10 Academy of Academic 13:47.89
26 Dalton Waters 9 Sultana 13:59.66
27 Steven Schumacher 9 Cajon 14:45.31
Mens 110 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Brennan Rose 9 Serrano 18.45
2 Khalil Hoskins 10 Hesperia 18.97
3 Logan Carey 10 Oak Hills 19.01
4 Shawn Allan Strealy 9 Serrano 19.93
5 Jacob Anderson 9 Cajon 19.95
6 Anthony Langarica 9 Hesperia 20.46
7 Marcus Pippens 9 Silverado 20.87
8 Brandon Walker 9 Apple Valley 20.89
9 Victor Hernandez 9 Serrano 21.10
10 Y Pu 9 Cajon 21.65
11 Ricardo Aguilera 9 Cajon 21.78
12 Erick Garcia 10 Cajon 21.79
13 Isaias Varela 9 Hesperia 22.25
14 Chandon Bickley 9 Excelsior Education 24.20
15 Jonathan Rodgers 9 Cajon 26.20
16 Carlos Maldonado 10 Excelsior Education 27.49
Mens 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Elijah Lilly 10 Cajon 42.37
2 Shawn Allan Strealy 9 Serrano 46.35
3 Guillermo Lievano 9 Granite Hills 47.07
4 Logan Carey 10 Oak Hills 47.66
5 Brennan Rose 9 Serrano 47.80
6 Khalil Hoskins 10 Hesperia 48.41
7 Brandon Walker 9 Apple Valley 49.95
8 Jacob Anderson 9 Cajon 50.77
9 Marcus Pippens 9 Silverado 51.51
10 Victor Hernandez 9 Serrano 52.34
11 Ralph Lluch 9 Granite Hills 52.78
12 Y Pu 9 Cajon 53.16
13 Carlos Maldonado 10 Excelsior Education 53.37
14 Isaias Varela 9 Hesperia 56.35
15 Jonathan Rodgers 9 Cajon 56.60
16 Ricardo Aguilera 9 Cajon 57.34
17 Chandon Bickley 9 Excelsior Education 1:01.93
Mens 4x100 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Cajon 46.87
2 Serrano 47.51
3 Sultana 48.51
4 Oak Hills 48.73
5 Cajon 49.72
6 Apple Valley 50.18
7 Serrano 50.55
8 Silverado 51.12
9 Academy of Academic 52.24
10 Granite Hills 52.49
11 Apple Valley 53.73
Excelsior Education DNF
Hesperia DQ
Mens 4x400 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Serrano 3:48.43
2 Sultana 3:55.43
3 Serrano 3:58.56
4 Silverado 3:59.21
5 Cajon 3:59.82
6 Apple Valley 4:06.12
7 Cajon 4:17.16
8 Granite Hills 4:18.91
9 Oak Hills 4:21.09
Mens Shot Put
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kyle Felix 10 Burroughs (Ridgecrest) 42-01.00
2 Efrain Gonzales 10 Oak Hills 39-06.00
3 Ceasar Munguia 10 Hesperia 39-02.00
4 Edward Perez 10 Sultana 35-08.50
5 Samuel Aguilar 9 Granite Hills 35-01.00
6 Isaac Sumaran 10 Silverado 35-00.50
7 Timothy Dyer 10 Granite Hills 34-04.50
8 Akhir Shabazz 9 Excelsior Education 32-05.50
9 Jesse Flores 9 Apple Valley 31-05.00
10 Saul Lopez 10 Silverado 31-00.00
11 Derman Zepeda 10 Hesperia 30-09.50
12 Victor Curiel 10 Sultana 30-02.00
13 Carlos Maldonado 10 Excelsior Education 29-08.50
14 Tanner East 10 Oak Hills 29-07.50
15 Anthony Collins 10 Silverado 29-02.00
16 Brian Ward 9 Sultana 28-09.00
16 David Miranda 10 Silverado 28-09.00
18 Garrett Kocab 9 Serrano 27-08.00
19 Jacob Weijland 9 Serrano 27-07.00
19 Doug Austin 9 Apple Valley 27-07.00
21 Christopher Bailous 10 Granite Hills 26-07.50
22 Alex Figueroa 10 Hesperia 26-07.00
23 Eddie Ruiz 9 Hesperia 25-05.00
24 Brad Carta 9 Apple Valley 24-08.00
25 Jessie Herrera 10 Apple Valley 23-07.00
26 Ryan Bilbey 10 Academy of Academic 20-04.00
27 Derek Schmidt 9 Sultana 18-06.00
Mens Discus
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kyle Felix 10 Burroughs (Ridgecrest) 133-08
2 Samuel Aguilar 9 Granite Hills 128-07
3 Efrain Gonzales 10 Oak Hills 120-05
4 Garrett Kocab 9 Serrano 120-00
5 Timothy Dyer 10 Granite Hills 112-09
6 Anthony Collins 10 Silverado 99-08
7 Isaac Sumaran 10 Silverado 97-05
8 Christopher Bailous 10 Granite Hills 92-06
9 Edward Perez 10 Sultana 91-07
10 Eddie Ruiz 9 Hesperia 85-11
11 Jesse Flores 9 Apple Valley 85-05
12 Tanner East 10 Oak Hills 78-11
13 Enriquie Ortiz 9 Hesperia 78-03
14 David Miranda 10 Silverado 76-05
15 Saul Lopez 10 Silverado 76-01
16 Victor Curiel 10 Sultana 76-00
17 Akhir Shabazz 9 Excelsior Education 75-00
18 Alex Figueroa 10 Hesperia 70-02
19 Doug Austin 9 Apple Valley 69-08
20 Jessie Herrera 10 Apple Valley 69-00
21 Brad Carta 9 Apple Valley 68-06
22 Eugene Zepeda 9 Hesperia 58-03
23 Hugo Velasquez 9 Hesperia 56-06
24 Jacob Weijland 9 Serrano 55-07
Mens High Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Maddy Jackson 10 Sultana 5-08.00
2 Kyle Tran 10 Academy of Academic 5-02.00
3 Jalani Sawyer 10 Silverado 5-02.00
4 Maurice Fitzgerald 10 Hesperia 5-02.00
5 Graham Gillespie 9 Apple Valley 5-02.00
6 Isiah Scott 9 Apple Valley 4-10.00
6 Krystiano Maldonado 9 Serrano 4-10.00
8 Jacob Sluder-Brehm 9 Apple Valley 4-06.00
Jacob Ruffalo 9 Serrano NH
Mens Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Chase Poffek 10 Serrano 10-06.00
2 Tyler Bowman 10 Silverado 9-06.00
3 Noah Metzger 9 Oak Hills 8-06.00
4 Trent Stradley 9 Serrano 7-00.00
4 Aidon Olvara 10 Apple Valley 7-00.00
Omran Saddi 10 Apple Valley NH
Greg Sprague 10 Apple Valley NH
Mens Long Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Quevon Jones 10 Silverado 19-03.00
2 Johnny Lomelli 10 Cajon 19-02.00
3 Journee Markham 9 Cajon 19-01.00
4 Rolfy Torres 9 Hesperia 18-03.50
5 Kyle Tran 10 Academy of Academic 18-00.00
6 John Stever 10 Serrano 16-11.00
7 Tyler Smothers 9 Sultana 16-07.75
8 Graham Gillespie 9 Apple Valley 16-03.50
9 Isiah Scott 9 Apple Valley 16-02.00
9 Tyrone Gasaway 10 Cajon 16-02.00
11 Jacob Sluder-Brehm 9 Apple Valley 16-01.50
12 Victor Rodriguez 9 Apple Valley 15-10.50
13 Robert Flores 9 Academy of Academic 15-10.00
14 Tristan Mortimer 10 Apple Valley 15-09.50
15 Vaun Hopson 10 Granite Hills 15-07.25
16 Schyler Brodie 9 Serrano 15-05.50
17 Noah Metzger 9 Oak Hills 14-11.50
18 Jacob Ruffalo 9 Serrano 14-11.25
19 Caleb Moreno 10 Cajon 14-06.50
20 Ierenimo Uini 9 Excelsior Education 14-03.50
21 Isaiah Ginorio 9 Silverado 14-02.75
22 Oscar Fuentes 9 Apple Valley 14-02.50
23 Richard Arellano 9 Granite Hills 12-02.00
24 Krystiano Maldonado 9 Serrano 11-00.75
James Lewis 10 Academy of Academic FOUL
Mens Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Jacob Sluder-Brehm 9 Apple Valley 33-06.25
2 Tyler Smothers 9 Sultana 33-06.00
3 Graham Gillespie 9 Apple Valley 32-06.25
4 Jacob Ruffalo 9 Serrano 32-05.50
5 Tristan Mortimer 10 Apple Valley 31-04.50
6 Ierenimo Uini 9 Excelsior Education 30-03.50
7 Isiah Scott 9 Apple Valley 30-03.00
8 Oscar Fuentes 9 Apple Valley 30-00.00
Victor Rodriguez 9 Apple Valley FOUL
Schyler Brodie 9 Serrano FOUL
Womens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Xjaedah Williams 10 Oak Hills 13.95
2 Dorian Moore 9 Silverado 13.95
3 Natalie Koppel 9 Granite Hills 14.02
4 Deja Donald 9 Cajon 14.03
5 Deja Dames 9 Silverado 14.23
6 Adrienne Allen 10 Cajon 14.46
7 Ebony Bourne 10 Apple Valley 14.46
8 Joselyn Rodriquez 10 Oak Hills 14.55
9 Vanessa Anderson 10 Apple Valley 14.59
10 Kamya Hale 10 Silverado 14.68
11 Allison Samp 10 Academy of Academic 14.72
12 Melanie Brower 10 Excelsior Education 14.73
13 Gi Avoni Kimbrough 10 Hesperia 14.75
14 Dajanee Mcbeth 9 Cajon 14.81
15 Sade Estrada 10 Serrano 15.12
16 Martha Vazquez 9 Oak Hills 15.15
17 Kailey Justman 10 Apple Valley 15.15
18 Mikhaila Tingesdahl 10 Serrano 15.18
19 Justine Houle 9 Apple Valley 15.30
20 Savannah Searls 9 Apple Valley 15.30
21 Amiiyah Britt 9 Hesperia 15.33
22 Eryn Wade 10 Sultana 15.44
23 Amanda Phillips 10 Silverado 15.54
24 Sarah Aldredge 9 Hesperia 15.59
25 Nicole Harvard 9 Silverado 15.63
26 Rachel Serna 9 Oak Hills 15.66
27 Briana Pleasant 9 Cajon 15.84
28 Kendall York 10 Apple Valley 15.85
29 Susie Cendejas 10 Sultana 16.12
30 Sarah Wilcox 9 Serrano 16.29
31 Shamari Waller 9 Cajon 16.38
32 Joanne Lanceta 10 Apple Valley 16.42
33 Katrina Shreve 10 Excelsior Education 16.89
34 Olivia Collins 9 Apple Valley 16.96
35 Nancy Medina 9 Sultana 17.09
36 Leia Adamson 10 Apple Valley 17.14
37 Rebecca Gilbert 10 Apple Valley 17.20
38 Jada Jackson 10 Granite Hills 17.23
39 Shebinah Austin 10 Apple Valley 17.46
40 Evelyn Serna 9 Oak Hills 17.48
41 Jessi Vaage 9 Academy of Academic 18.58
42 Josie Vaage 9 Academy of Academic 18.81
Womens 200 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Victoria Johnson 9 Silverado 27.24
2 Natalie Koppel 9 Granite Hills 28.06
3 Dorian Moore 9 Silverado 28.09
4 Courtney Walker 10 Sultana 29.40
5 Allison Samp 10 Academy of Academic 29.43
6 Vanessa Anderson 10 Apple Valley 29.60
7 Deja Donald 9 Cajon 29.62
8 Jillian Burns 9 Serrano 29.70
9 Joselyn Rodriquez 10 Oak Hills 29.76
9 Melody Chavez 9 Apple Valley 29.76
11 Adrienne Allen 10 Cajon 29.93
12 Ebony Bourne 10 Apple Valley 30.44
13 Naiyana Cleveland 10 Cajon 30.57
14 Michelle Pineda 9 Sultana 30.61
15 Kamya Hale 10 Silverado 30.72
16 Jazmin Ortiz 10 Serrano 30.92
17 Dajanee Mcbeth 9 Cajon 30.98
18 Mikhaila Tingesdahl 10 Serrano 31.38
19 Rachel Serna 9 Oak Hills 31.40
20 Sade Estrada 10 Serrano 31.44
21 Haley Lukacs 9 Hesperia 31.54
22 Brooke Lott 9 Serrano 31.68
23 Martha Vazquez 9 Oak Hills 31.75
24 Melanie Brower 10 Excelsior Education 31.78
25 Christine Williams 10 Granite Hills 31.79
26 Kailey Justman 10 Apple Valley 31.84
27 Kendall York 10 Apple Valley 32.24
28 Shamari Waller 9 Cajon 32.62
29 Amanda Phillips 10 Silverado 32.71
30 Josey Valenzuela 10 Granite Hills 32.80
31 Susie Cendejas 10 Sultana 33.45
32 Eryn Wade 10 Sultana 33.72
33 Alex Gessesse 10 Granite Hills 33.85
34 Nicole Harvard 9 Silverado 34.08
35 Asianee Miller 9 Hesperia 34.88
36 Nancy Medina 9 Sultana 35.29
37 Mary Castillo 9 Academy of Academic 35.78
38 Myla Dotch 9 Hesperia 36.29
Womens 400 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Claire Robbins 10 Serrano 1:00.35
2 Victoria Johnson 9 Silverado 1:02.32
3 Morgan Mcwaters 10 Sultana 1:04.21
4 Jillian Burns 9 Serrano 1:04.23
5 Nala Farley 10 Silverado 1:06.92
6 Tiffany Tran 9 Serrano 1:07.67
7 Melody Chavez 9 Apple Valley 1:07.68
8 Miranda Langarica 10 Hesperia 1:10.28
9 Christine Williams 10 Granite Hills 1:10.38
10 Jazmin Ortiz 10 Serrano 1:11.88
11 Caitlin Catania 10 Academy of Academic 1:12.17
12 Victoria Barrera 10 Academy of Academic 1:12.94
13 Victoria Garcia 10 Cajon 1:13.15
14 Josey Valenzuela 10 Granite Hills 1:13.57
15 Sarah Wilcox 9 Serrano 1:15.01
16 Alexia Duardo 10 Silverado 1:15.40
17 Paulina Gonzalez 10 Oak Hills 1:15.71
18 Leandre Green 10 Cajon 1:17.23
19 Tara Hennessy 10 Serrano 1:17.39
20 Desiree Mckenzie 10 Cajon 1:17.78
21 Serenity Diaz 9 Oak Hills 1:28.57
22 Mary Castillo 9 Academy of Academic 1:29.82
Womens 800 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Courtney Brenner 10 Serrano 2:28.29
2 Kelly Fairchild 10 Serrano 2:30.35
3 Samantha Poliakon 10 Cajon 2:32.90
4 Kaylee Preston 9 Sultana 2:37.02
5 Brie Courseault 10 Sultana 2:40.69
6 Alexis Ramirez 10 Serrano 2:40.93
7 Alexandra Mischke 10 Sultana 2:42.63
8 Leah Booker 10 Cajon 2:45.98
9 Emma Ewell 10 Cajon 2:48.80
10 Cydney Gage 9 Serrano 2:52.03
11 Hayleigh Peterson 9 Granite Hills 2:54.83
12 Jovanna Flores 10 Serrano 2:55.49
13 Paulina Gonzalez 10 Oak Hills 2:56.77
14 Gwendolyn Rogone 9 Granite Hills 2:57.71
15 Victoria Barrera 10 Academy of Academic 2:58.22
16 Alexia Duardo 10 Silverado 3:00.17
17 Bertha Mosqueda 10 Hesperia 3:01.97
18 Bethany Tolsma 9 Apple Valley 3:06.34
19 Tiara Gillett 9 Hesperia 3:09.84
20 Hayley Lockwood 10 Hesperia 3:26.70
Womens 1600 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Courtney Brenner 10 Serrano 5:18.49
2 Kelly Fairchild 10 Serrano 5:26.76
3 Samantha Poliakon 10 Cajon 5:29.07
4 Alexis Ramirez 10 Serrano 5:36.81
5 Stefani Gaskell 10 Hesperia 5:43.01
6 Alexandra Mischke 10 Sultana 5:50.51
7 Madelyn Cook 9 Serrano 6:00.02
8 Lilly Armendariz 9 Oak Hills 6:13.64
9 Breanna Almanza 9 Cajon 6:14.41
10 Candice Silva 10 Silverado 6:14.99
11 Cydney Gage 9 Serrano 6:16.54
12 Bianca Almanza 9 Cajon 6:17.76
13 Justine Ziranda 9 Silverado 6:18.11
14 Emily Packer 10 Granite Hills 6:18.66
15 Keller Colas 9 Oak Hills 6:25.88
16 Cynthia Ramirez 9 Hesperia 6:33.09
17 Gwendolyn Rogone 9 Granite Hills 6:35.12
18 Jovanna Flores 10 Serrano 6:35.16
19 Naeomi Romero 10 Hesperia 6:38.12
20 Emma Ewell 10 Cajon 6:39.63
21 Claudia Romero 10 Cajon 6:42.07
22 Bethany Tolsma 9 Apple Valley 6:43.39
23 Ana Zometa 9 Sultana 7:03.49
24 Mia Barrera 9 Oak Hills 7:03.74
25 Estefani Vargas 10 Silverado 7:40.01
26 Serena Skophammer 10 Hesperia 8:19.03
Womens 3200 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Courtney Brenner 10 Serrano 11:26.99
2 Kelly Fairchild 10 Serrano 12:01.43
3 Alexis Ramirez 10 Serrano 12:13.08
4 Stefani Gaskell 10 Hesperia 12:13.81
5 Madelyn Cook 9 Serrano 12:24.93
6 Alexandra Mischke 10 Sultana 12:47.47
7 Emily Packer 10 Granite Hills 13:29.55
8 Claudia Romero 10 Cajon 14:08.04
9 Lilly Armendariz 9 Oak Hills 14:10.19
10 Marissa Carranza 9 Cajon 14:26.29
11 Keller Colas 9 Oak Hills 14:30.29
12 Naeomi Romero 10 Hesperia 14:31.13
13 Savannah Mohacsi 10 Cajon 14:34.61
14 Katrina Murdock 10 Cajon 16:10.49
15 Mia Barrera 9 Oak Hills 16:20.14
Womens 100 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Xjaedah Williams 10 Oak Hills 17.56
2 Noemi Salgado 10 Serrano 18.96
3 Hannah Lightfoot 9 Serrano 19.27
4 Baylee Johnson 9 Serrano 19.34
5 Jessie Kim 10 Serrano 19.34
6 D Reed 10 Oak Hills 19.70
7 Savannah Searls 9 Apple Valley 20.69
8 Patience Wallace 10 Serrano 20.75
9 Amanda Phillips 10 Silverado 21.64
10 Isabella Garcia 10 Serrano 22.00
11 Kamya Hale 10 Silverado 22.08
12 Nicole Harvard 9 Silverado 22.14
13 Jennifer Rodrigues 10 Hesperia 22.15
14 Alexia Martinez 10 Oak Hills 22.56
15 Alena Leyva 9 Serrano 23.55
16 Josie Vaage 9 Academy of Academic 25.14
17 Jessi Vaage 9 Academy of Academic 26.84
Womens 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Jessie Kim 10 Serrano 51.01
2 Noemi Salgado 10 Serrano 51.05
3 Hannah Lightfoot 9 Serrano 54.89
4 Isabella Garcia 10 Serrano 56.22
5 Hannah Hanson 10 Academy of Academic 56.93
6 Xjaedah Williams 10 Oak Hills 57.07
7 Kamya Hale 10 Silverado 57.22
8 Patience Wallace 10 Serrano 57.54
9 D Reed 10 Oak Hills 57.90
10 Savannah Searls 9 Apple Valley 58.61
11 Baylee Johnson 9 Serrano 59.71
12 Alena Leyva 9 Serrano 1:00.74
13 Nicole Harvard 9 Silverado 1:02.37
14 Jennifer Rodrigues 10 Hesperia 1:03.83
15 Amanda Phillips 10 Silverado 1:05.92
16 Alexia Martinez 10 Oak Hills 1:06.68
17 Jocelyn Dunlap 10 Sultana 1:11.99
18 Josie Vaage 9 Academy of Academic 1:14.25
19 Jessi Vaage 9 Academy of Academic 1:15.50
Womens 4x100 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Sultana 52.89
2 Silverado 53.21
3 Serrano 55.13
4 Oak Hills 55.65
5 Cajon 56.06
6 Apple Valley 56.83
7 Serrano 57.57
8 Hesperia 57.87
9 Academy of Academic 1:00.40
10 Cajon 1:01.09
11 Sultana 1:01.81
Granite Hills DQ
Womens 4x400 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Sultana 4:16.14
2 Serrano 4:19.70
3 Silverado 4:28.31
4 Cajon 4:49.50
5 Hesperia 4:53.86
6 Granite Hills 4:55.60
7 Serrano 4:55.97
8 Apple Valley 5:03.16
9 Academy of Academic 5:04.50
10 Cajon 5:12.84
Womens Shot Put
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Angel Dailey 10 Silverado 31-04.00
2 Kyndra Jordan Thomas 10 Silverado 30-11.50
3 Madison Felix 10 Burroughs (Ridgecrest) 30-00.50
4 Hannah Miller 10 Oak Hills 26-00.00
4 Vanessa Castro 9 Sultana 26-00.00
6 Faivaofiti Mauu 9 Silverado 25-11.00
7 Aliyah Ellis 10 Serrano 25-10.50
8 Kristin Walker 10 Apple Valley 25-02.50
9 Jordyn Richey 10 Apple Valley 25-02.00
10 Zakiyah Mack 10 Silverado 24-09.00
11 Hannah Hutsley 10 Academy of Academic 24-07.50
12 Sabreena Singh 9 Apple Valley 23-06.00
13 Elizabeth Bamishaye 9 Hesperia 23-04.50
14 Madysen Baker 9 Academy of Academic 23-02.00
15 Alexis Naval 10 Summit Leadership Ac 22-09.50
16 Jacklyn Tran 10 Silverado 22-09.00
17 Sommer Martinez 10 Sultana 22-07.00
18 Bailey Everly 9 Serrano 22-01.50
19 Jada Jackson 10 Granite Hills 21-06.50
20 Valarie Esparza 10 Hesperia 21-01.50
21 Alissa Carrell 10 Sultana 21-01.00
22 Elizabeth Acosta 9 Hesperia 20-04.00
22 Mary Castillo 9 Academy of Academic 20-04.00
24 Alex Rozhan 9 Apple Valley 20-01.00
25 Jaquelyn Carter 9 Apple Valley 19-08.50
26 Arliette Sulikanyan 9 Sultana 19-06.50
27 Keila Aguilar 10 Hesperia 18-05.50
28 Sarah Kirk 9 Sultana 18-00.00
29 Diana Medina Y 10 Hesperia 17-01.00
Womens Discus
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Madison Felix 10 Burroughs (Ridgecrest) 113-05
2 Aliyah Ellis 10 Serrano 86-02
3 Angel Dailey 10 Silverado 85-01
4 Alex Gessesse 10 Granite Hills 83-08
5 Hannah Miller 10 Oak Hills 80-00
6 Sabreena Singh 9 Apple Valley 76-03
7 Keila Aguilar 10 Hesperia 74-06
8 Jordyn Richey 10 Apple Valley 67-06
9 Jacklyn Tran 10 Silverado 66-08
10 Hannah Hutsley 10 Academy of Academic 64-11
11 Jaquelyn Carter 9 Apple Valley 64-08
12 Alissa Carrell 10 Sultana 63-07
13 Faivaofiti Mauu 9 Silverado 61-09
14 Zakiyah Mack 10 Silverado 59-09
15 Alex Rozhan 9 Apple Valley 59-03
16 Sommer Martinez 10 Sultana 58-07
17 Elizabeth Bamishaye 9 Hesperia 57-11
18 Elizabeth Acosta 9 Hesperia 56-00
19 Vanessa Castro 9 Sultana 55-06
20 Jada Jackson 10 Granite Hills 54-10
21 Alexis Naval 10 Summit Leadership Ac 54-07
22 Diana Medina Y 10 Hesperia 54-06
23 Madysen Baker 9 Academy of Academic 52-09
24 Morgan Donnelly 10 Academy of Academic 52-00
25 Bethany De Leon 9 Hesperia 49-05
26 Kristin Walker 10 Apple Valley 41-08
27 Sarah Kirk 9 Sultana 39-11
28 Arliette Sulikanyan 9 Sultana 35-05
Kyndra Jordan Thomas 10 Silverado FOUL
Bailey Everly 9 Serrano FOUL
Womens High Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Hannah Hanson 10 Academy of Academic 5-02.00
2 Nala Farley 10 Silverado 4-02.00
3 Sarah Wilcox 9 Serrano 4-00.00
3 Hailey Jones 9 Excelsior Education 4-00.00
5 Julian Montana 10 Oak Hills 3-08.00
5 Josie Vaage 9 Academy of Academic 3-08.00
Isabella Garcia 10 Serrano NH
Baylee Johnson 9 Serrano NH
Jessi Vaage 9 Academy of Academic NH
Womens Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Haley Taskas 10 Oak Hills 7-06.00
2 Jairiel Patterson 9 Silverado 7-06.00
3 Yesenia Free 10 Silverado 7-00.00
3 Candice Johnston 10 Serrano 7-00.00
4 Bailey Gammel 9 Oak Hills 7-00.00
5 Mekka Shelton 10 Apple Valley 7-00.00
7 Brittany Light 10 Apple Valley 6-06.00
7 Catherine Williams 9 Sultana 6-06.00
9 Vanessa Anderson 10 Apple Valley 6-00.00
9 Kyrelle Williams 9 Oak Hills 6-00.00
Alexis Dejesus 10 Silverado NH
Rachael Manker 9 Apple Valley NH
Rebecca Gilbert 10 Apple Valley NH
Justine Houle 9 Apple Valley NH
Joanne Lanceta 10 Apple Valley NH
Leia Adamson 10 Apple Valley NH
Brittany Velasco 10 Silverado NH
Kaylee Preston 9 Sultana NH
Womens Long Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Ashley Herrera 10 Sultana 15-07.75
2 Natalie Koppel 9 Granite Hills 15-05.00
3 Deja Dames 9 Silverado 15-02.50
4 Hannah Hanson 10 Academy of Academic 13-11.00
5 Marisol Salgado 10 Hesperia 13-10.00
6 Adrienne Allen 10 Cajon 13-09.00
7 Monica Villanueva 9 Sultana 13-08.00
8 Shamari Waller 9 Cajon 13-05.50
9 Nala Farley 10 Silverado 13-04.50
10 Daisy Ayala 9 Sultana 13-04.00
11 Aliyah Ellis 10 Serrano 13-01.00
12 Hannah Hutsley 10 Academy of Academic 12-08.50
13 Allison Samp 10 Academy of Academic 12-07.00
14 Briana Pleasant 9 Cajon 12-00.00
15 Bailey Everly 9 Serrano 11-09.00
16 Aubree Conrad 9 Apple Valley 11-06.50
17 Joey Ruff 9 Cajon 11-01.50
18 Julian Montana 10 Oak Hills 10-10.00
Womens Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Claire Robbins 10 Serrano 33'06.25
2 Ashley Herrera 10 Sultana 29-08.00
3 Hannah Hanson 10 Academy of Academic 28-05.50
4 Monica Villanueva 9 Sultana 27-09.00
5 Katrina Shreve 10 Excelsior Education 24-00.50
6 Anya Burt 10 Oak Hills 22-08.00
Like·Comment·Share·E-mail·49770 views
History for High Desert Challenge
Show 2 more
|